logo
04/09/2023
وزیر اقتصاد در حاشیه نشست هیات دولت خبر داد؛ صدور 284 هزار مجوز كسب و كار كاملا غیر حضوری / افزایش سرمایه 294 هزار میلیارد تومانی شركت‌های غیر دولتی و بورسی

به گزارش شادا، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی ظهر امروز (چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه) در حاشیه جلسه هیأت دولت با اشاره به اقدامات وزارت اقتصاد درباره مهار تورم، گفت: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در سال ۱۴۰۲ بر مهار تورم و افزایش تولید، وزارت اقتصاد و دارایی برنامه مشخصی را در دستور کار خود قرار داده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: ابتدایی‌ترینِ آن، تسریع و فراگیر شدن صدور مجوزهای کسب و کار است که پارسال آغاز شده بود و تا امروز ۲۸۴ هزار کارآفرین و فعال اقتصادی توانستند مجوز خود را دریافت کنند.

وی استفاده از ظرفیت‌های بازارهای سرمایه‌ای کشور برای تأمین مالی تولید در کشور را اقدامی دیگر در این راستا برشمرد و گفت: ما در سال گذشته موفق شدیم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه شرکت‌های غیردولتی و بورسی را اضافه بر افزایش سرمایه سال ۱۴۰۰ داشته باشیم یعنی به جای 194 هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه سال گذشته، 294 هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه داشتند.

وزیر اقتصاد همچنین با اشاره به تامین مالی بخش های غیر دولتی از بازار بورس به میزان 90 هزار میلیارد تومان در سال 1401 که بیشتر از طریق انتشار اوراق انجام شد، گفت: علت هم این بود که دولت کمتر از ظرفیت بازار سرمایه استفاده کرد و فضا برای استفاده بخش غیر دولتی از این ظرفیت باز شد.

خاندوزی بیان کرد: در مورد شرکت‌های سهامی عام‌پروژه و همچنین گواهی سپرده‌های کالایی نیز دو مسیر جذاب برای سرمایه‌گذاری عامه مردم با نرخ‌های سودآوری خیلی بالاتر از فعالیت‌های متعارف داریم.

این اقدام نیز مسیری است که امسال فضا را باز می‌کند تا مردم حتی نقدینگی‌های خرد خود برای سرمایه‌گذاری‌های مولد اقتصاد استفاده کنند، نه آنکه به سمت سفته‌بازی و سوداگری یا سایر فعالیت‌های غیرمولد بروند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره بورس تصریح کرد: رئیس سازمان بورس و مجموعه مدیران بازار سرمایه کشور ماهانه در یکی از استان‌های کشور حضور پیدا خواهند کرد تا پروژه‌های استانی که از طریق غیربانکی قابل تأمین مالی هستند، به کمک بازار سرمایه تأمین مالی آنها صورت بگیرد.

وی افزود: همچنین درباره سهم و دسترسی مردم به تسهیلات بانکی سال ۱۴۰۱، سهم تسهیلات خرد به مردم و خانوارها ۳ درصد افزایش پیدا کرد که این مسیر را ادامه خواهیم داد.

سال گذشته بیش از ۹۱ درصد افزایش تسهیلات قرض‌الحسنه در کشور داشتیم که این موضوع نیز از جمله دسترسی‌های عامه مردم خواهد بود.

خاندوزی در خصوص افزایش نقش مردم در مدیریت سهام عدالت کشور اظهار کرد: سال‌های گذشته این مدیریت در دست دستگاه‌های دولتی بود که توسط مدیران تعیین می‌شد اما بنای وزارت اقتصاد با توجه به تأکید رئیس‌جمهور این است که امسال ورق را برگردانیم و نقش مردم در مدیریت شرکت‌های سهام عدالت کشور که ۳۶ شرکت بزرگ و مهم بورسی کشور را شامل می‌شود، را افزایش دهیم.

 

 

تماس با ما

تهران خیابان شهید احمد قصیر کوچه شهید مقدس پلاک 11
تلفن پاسخگویی : 42602000

پیوندها