logo
01/28/2023
از سوی وزیر اقتصاد در نشست با مدیران عامل بانکها مطرح شد؛ تاكید بر تامین نیازهای خرد در دو ماه پایانی سال توسط شبكه بانكی كشور

به گزارش شادا، سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در ابتدای این نشست  بر اهمیت مراعات مقررات مربوط به نرخ سود سپرده های بانکی توسط بانکها و حفظ تناسب سود سپرده و تسهیلات تاکید کرد و گفت: اگر قرار باشد نرخ های کنونی به نرخ کف تبدیل شود، قطعا مدیران عامل بانکها که امروز در این نشست حضور دارند باید در این زمینه مراقبت کنند تا این اتفاق به هیچ وجه رخ ندهد.

وزیر اقتصاد با تاکید بر برخورد با شعب و در رده های بعدی با معاونین و حتی مدیران عامل بانکها در صورت تخطی از این دستورالعمل گفت: امیدوارم با اجرای درست و کامل مقررات مربوط به نرخ سود، در آینده مجددا شاهد رقابت و مسابقه در این زمینه نباشیم.

خاندوزی در ادامه با اشاره بر لزوم رعایت انضباط ارزی توسط شرکتهای زیر مجموعه بانکها گفت: بانکها باید در زیر مجموعه های خود به ویژه صرافی ها و شرکتهای دارای فعالیت ارزی نظارت کامل کنند تا حتما فعالیت های این مجموعه ها منطبق با موازین و مقررات بانک مرکزی رعایت شود.

 

خاندوزی سپس به وضعیت سقف های ترازنامه ای بانکها که از سوی بانک مرکزی تعیین شده است، اشاره کرد و خطاب به مدیران عامل بانکهای دولتی حاضر در نشست گفت: کمتر از دو ماه به پایان سال باقی مانده و قطعا نیازها و مراجعات به شبکه بانکی کشور نیز در این مدت افزایش خواهد یافت.

وی افزود: پیشنهاد وزارت اقتصاد این است تا پایان سال، شبکه بانکی کشور با در نظر گرفتن سقف ترازنامه ای مصوب از سوی بانک مرکزی، فعلا علاوه بر مواردی که به عنوان پروژه های خاص و ویژه در هیات مدیره های بانکها مطرح و مجوز آنها صادر می شود، تمرکز و ظرفیت خود را متوجه تامین نیازهای خرد نماید که بتوانیم در این ایام به ویژه در اسفند ماه نیازهای خرد مردم را تا جایی که به سقف های ترازنامه ای بانکها آسیب وارد نشود تامین کنیم.

وزیر اقتصاد همچنین براجرای بخشش وجه التزام برای تسویه کنندگان تسهیلات تاکید کرد.

گفتنی است در این نشست دو ساعته که مدیران عامل بانکهای زیر مجموعه وزارت اقتصاد در آن حضور داشتند، طرح ها و پیشنهادات مختلفی در زمینه حمایت از قدرت خرید بازنشستگان، اعطای تسهیلات خرید و یا اعتبار خرید کالا به مستمری بگیران در ماههای پایانی سال مطرح شد که مقرر شد جزئیات و نحوه ارائه آن پس از تصویب اطلاع رسانی شود.

 

تماس با ما

تهران خیابان شهید احمد قصیر کوچه شهید مقدس پلاک 11
تلفن پاسخگویی : 42602000

پیوندها