logo
01/10/2023
سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری: كسری بودجه تا پایان سال به صفر می‌رسد/ مدیریت قیمت كالاهای مورد نیاز خانوارها به زودی

به گزارش شادا، سیداحسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری امروز (سه شنبه 20 دی ماه) در ابتدا با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی درباره ورود جبهه هوای سرد به کشور از 20 دی ماه تا اواسط بهمن از مردم درخواست کرد تا با مدیریت تقاضای گاز به دولت کمک کنند تا تامین گاز بدون قطعی و اخلال در روند زندگی خانواده‌ها انجام شود.وی یادآور شد: از 845 میلیون متر مکعب مصرف گاز روزانه، بیش از 630 میلیون متر مکعب مصرف خانگی، تجاری، صنایع کوچک و غیرعمده است و لازم است در مدیریت مصرف گاز اهتمام ملی داشته باشیم.

خاندوزی با اشاره به مشوق‌هایی که دولت برای کم مصرف‌های گاز در نظر  گرفته که به ازای هر یک درصد کاهش مصرف نسبت به سال گذشته، 3 درصد تخفیف گازبها در نظر گرفته می‌شود گفت: یعنی اگر کسی 30 درصد کاهش مصرف نسبت به سال قبل داشته باشد، گاز مصرفی او تقریبا رایگان خواهد بود و امیدواریم با این تخفیف‌ها و همکاری مردم بتوانیم از این دوره سرد عبور کنیم.

سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد:  شبکه گازرسانی کشور 485 هزار کیلومتر است که بیش از 95 درصد ساکنان شهرها و بیش از85 درصد ساکنان روستاها به گاز دسترسی دارند؛ این‌ها اعداد و ارقام ویژه‌ای در قیاس با بسیاری ازکشورهای دنیا است و در عین حال باید با همکاری ملی مدیریت مصرف و کاهش تقاضا را در دو سه هفته آینده در پیش بگیریم.

• تشکیل سرمایه ثابت به مثبت 3.9 درصد رسید

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین متغیرهایی که در سال های گذشته اجازه رشد تولید را نمی داد کاهش سرمایه گذاری بود، اظهار کرد: در چند سال گذشته فراز و فرود زیادی در زمینه سرمایه گذاری داشتیم اما متوسط دولت قبل با کاهش سرمایه گذاری همراه بود و حتی در برخی سال‌ها به میزان استهلاک هم سرمایه گذاری نداشتیم.

وی افزود: این مشکل در 6 ماهه اول 1400 و حتی در پاییز 1400 که دولت سیزدهم شروع به کار کرده بود این کاهش  سرمایه گذاری ادامه داشت اما با تدابیری که دولت اتخاذ کرد در 6 ماهه اول امسال 3.9 درصد افزایش سرمایه گذاری در کشور را شاهدیم و در سه ماهه تابستان 7.3 درصد افزایش سرمایه گذاری رخ داده که این اعداد موید کاهش بیکاری است که در تابستان رخ داده و دیدیم که نرخ بیکاری تابستان به 8.9 درصد کاهش یافته بود.

خاندوزی یادآور شد: نرخ تشکیل سرمایه در بخش ماشین آلات در 6 ماه اول امسال به رقم کم سابقه مثبت 15 درصد رسید و همچنین نرخ تشکیل سرمایه در بخش ساختمان در تابستان امسال پس از چندین فصل رشد منفی به رقم مثبت 3.9 درصد رسیده است.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: متغیر سرمایه گذاری چشم انداز مثبتی را برای فصول آینده و سال بعد از جهت به ثمر نشستن سرمایه گذاری ها ترسیم می‌کند. کسری بودجه تا پایان سال به صفر می‌رسدوی همچنین با اشاره به اقدامات دولت برای مدیریت در حوزه تقاضا و کنترل نقدینگی یادآور شد: در پایان آذر ماه امسال میزان رشد نقدینگی کشور 33.4 درصد در دوره 12 ماهه بوده که 7 درصد کمتر از شهریور ماه 1400 است که دولت شروع به کار کرد و یک درصد کمتر از ماه پیش از خود است؛ این ارقام در مجموع نشان می دهد اقدامات بانک مرکزی در حوزه مدیریت خلق پول و نقدینگی از طرف تقاضا هم کمک می کند تا خاموشی یکی از موتورهای مهم تورم را دنبال کنیم.

وزیر اقتصاد همچنین با اشاره به سیاست های مالی دولت برای انضباط بخشی به بودجه و مهار تورم، اظهار کرد: در 9 ماهه امسال کل درآمدهای تحقق یافته دولت 917 هزار میلیارد تومان بوده که معادل تحقق 88 درصدی نسبت به مصوب  9 دوازدهم بودجه است که امیدواریم تا پایان سال به 100 درصد رقم مصوب برسد.

وی ادامه داد: میزان تحقق درآمدهای بودجه‌ای نسبت به دوره مشابه سال قبل 63 درصد افزایش داشته که نشان از ثمر بخشی تلاش برای دسترسی به درآمدهای پایدار دارد و استقراض و تنخواه به کمترین میزان کاهش پیدا کرده است. بنابراین کسری بودجه امسال تا پایان 9 ماهه به حداقل رسیده و میزان استفاده از تنخواه گردان خزانه نیز برای اولین بار صفر شده است و تا پایان سال نیز کسری بودجه صفر خواهد شد.

• افزایش 24.5 برابری درآمد فروش سهام شرکت های دولتی

وی ادامه داد: امسال همچنین  کاهش 33 هزار میلیارد تومانی فروش اوراق اسلامی نسبت به مشابه پارسال را داشتیم که این یعنی استقراض کمتر و افزایش 24. 5 برابری درآمد فروش سهام شرکت های دولتی را داشتیم و با تغییر سهم صندوق توسعه ملی از 40 درصد به 30 درصد با درخواست رئیس جمهور و موافقت رهبر انقلاب، 28 هزار میلیارد تومان برای پروژه های عمرانی اختصاص یافته که مجموعه این ارقام از انضباط پولی و مالی و بودجه ای حکایت دارد.خاندوزی تاکید کرد: در بخش واقعی اقتصاد هم تحرکات خوبی برای ایجاد رونق تولید انجام شده است.

• ارقام مهم لایحه بودجه 1402

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به تدوین لایحه بودجه 1402 در دولت و بررسی آن طی روزهای آینده در مجلس گفت: با توجه به اینکه بخشی از منابع تبصره 14 را به منابع عمومی دولت منتقل کردیم با 1980 هزار میلیارد تومان منابع و مصارف عمومی مواجه خواهیم شد که اگر درآمدهای اختصاصی را هم محاسبه کنیم به بیش از 2 هزار همت مجموعه وجوه عمومی دولت خواهیم رسید و از این میزان، در بخشی که مربوط به اختصاص معیشت است به چند عدد اشاره می کنم.

وی افزود: حداقل حقوق کارمندان دولت 7 میلیون تومان و معافیت مالیاتی کارکنان دولت هم همین رقم پیش بینی شده است، 20 درصد متوسط افزایش حقوق کارکنان دولت است و به تناسب اینکه در طبقات پایین یا بالا باشند متغیر خواهد بود.

وزیر اقتصاد همچنین گفت: 360 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی و 104 هزار میلیارد تومان یارانه نان پیش بینی شده که به سبد معیشتی خانوارها باز می گردد، 7 واحد درصد کاهش مالیات بر تولید در نظر گرفته شده که این کاهش مالیات تولید طی دو سال پیاپی بی سابقه بوده است.

وی گفت: 15 هزار میلیارد تومان کمک به صندوق تثبیت سرمایه طبق وعده ای که دولت در آبان ماه داده بود برای بیمه سهام در نظر گرفته شده و قریب 500 هزار میلیارد تومان برآورد سرمایه گذاری هایی خواهد بود که شرکت های دولتی برای سال آینده انجام خواهند داد. خاندوزی تاکید کرد: گرچه سیاست های مالی در بخش واقعی و تولید با فاصله اثر می‌گذارد اما استمرار این سیاست ها منتج به آثار مثبتی در سال های آینده خواهد داشت.

• کسری بودجه اعلامی درست نیست

وی همچنین درباره پیش بینی کسری بودجه 360 هزار میلیارد تومانی بودجه در سال جاری از سوی برخی مراکز تحقیقاتی اظهار کرد: چنین برآوردی درست نبوده و عدد دقیقی نیست. سخنگوی اقتصادی دولت گفت: در کنار این نقاط مثبت در هفته های اخیر با مشکلاتی هم مواجه بودیم؛ نوسانات در بازار  غیررسمی و قاچاق ارز و درنرخ فردایی، مشکلاتی است که بانک مرکزی حتما با جدیت پیگیری و به سمت ثبات حرکت خواهیم کرد و نوسانات و فشارهایی برای کالاهای مورد نیاز خانوارها ایجاد شده که وزارتخانه های ذیربط در تلاش برای مدیریت آن هستند.

 

تماس با ما

تهران خیابان شهید احمد قصیر کوچه شهید مقدس پلاک 11
تلفن پاسخگویی : 42602000

پیوندها