آخرين اخبار

07/13/2021
دژپسند به مناسبت روز ملي اصناف اظهار داشت:   
 
دژپسند به مناسبت روز ملي اصناف اظهار داشت:
اصناف كشور، نقشي بالنده و مؤثر در اقتصاد ايران، بخصوص در گذار از اقتصاد مبتني بر بودجه نفتي به اقتصاد مبتني بر بودجه غير نفتي ايفاء مي كنند
 
وزير امور اقتصادي و دارايي طي پيامي به مناسبت روز ملي اصناف اظهار داشت: اصناف کشور، نقشي بالنده و مؤثر در اقتصاد ايران، بخصوص در گذار از اقتصاد مبتني بر بودجه نفتي به اقتصاد مبتني بر بودجه غير نفتي ايفاء مي کنند

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا)، در پيام دکتر فرهاد دژپسند مي خوانيم:  در حال حاضر بخش بزرگي از جمعيت کشور در بخش اصناف شاغل هستند و بخشي از مهم ترين خدمات مورد نياز جامعه را، اين گروه از فعالان اقتصادي متکفل شده اند. 
بخاطر دارم زماني که در اوايل دهه هشتاد در وزارت بازرگاني مشغول به کار بودم و بحث قانون جديد اصناف مطرح بود، يکي از نکات مورد توجه، اين بود که با توجه به جايگاه مهم اين قشر زحمتکش در اقتصاد، مي بايست ملازمات متعدد براي تعميق جايگاه آنها و بهبود شرايط زندگي آنها و مدرن سازي اين طبقه از جامعه مود تأييد قرار بگيرد.
خوشبختانه آن قانون در نهايت به گونه اي سازمان يافت که بسياري از اختيارات دولت به تشکل هاي صنفي جامعه اصناف کشور واگذار شد که البته حق آنها هم بود، چرا که اگر به دوره هاي تاريخي برگرديم، شاهديم، در دوره صفويه، بخشي از اختياراتي که امروز به عنوان يک کار مدرن به تشکل هاي صنفي واگذار شده، آن زمان به صورت خودکار جزو اختيارات آنها بوده است.
يکي از مباحث بسيار مهم؛ بحث خود انتظامي در جامعه اصناف است و يکي از بحث هاي مهم ديگر نيز که متناسب با شرايط تصويب قانون جديد اصناف در اوايل دهه ?? و بطور جدي تر، امروز مطرح شده، مدرن کردن جامعه صنفي است. 
خاطرم هست، آن روز ها امتيازاتي در قانون اصناف تعريف کرده بوديم که اگر واحد هاي صنفي و حتي واحد هاي خرد، بتوانند از سيستم هاي رايانه اي، استفاده کرده و افراد تحصيلکرده را در آن بکار گيرند، از مزايا و امتيازاتي بهره مند خواهند شد.
اين موارد، حاکي از جايگاه ويژه اين قشر در اقتصاد کشور است و حکومت هم بايد توجه لازم را به آنها انجام دهد. 
البته، شاغلان بخش اصناف هم دغدغه هايي دارند که من به عنوان وزير اقتصاد، بعضي از آنها را حس مي کنم و يکي از اين موارد، بحث ماليات است. 
شما مي دانيد، ماليات براي جامعه اي که مي خواهد از اقتصاد مبتني بر نفت به بودجه مبتني بر درآمد هاي دولت، گذار داشته باشد، نقش اصلي را ايفاء مي کند و براي تأمين ماليات مورد نياز نيز ناچاريم، با يک نگاه عدالت گرايانه به همه اقشار، ورود داشته باشيم و سعي کنيم حقوق حقه دولت را استيفاء کنيم.
من مي دانم، اين ممکن است فشار هايي به اصناف وارد کند؛ اما به هر حال، اگر دولت بخواهد خدمات عمومي را ارائه کند، ناچار از تأمين مالي است؛ در عين حال چون با دغدغه ها و فشار وارده بر اصناف واقف هستيم، طي مدت حضورم در وزارت اقتصاد سعي شده است؛ به انحاء گوناگون، رعايت حال آنها صورت گيرد، مثلاً در اسفند سال 1398 و آغاز همه گيري کرونا، خود ما حتي قبل از اينکه رؤساي سه اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران، تعاون و اصناف با مقامات عالي کشور مکاتبه کنند؛ پيشقدم شديم و يک سري از تسهيلات مالياتي را براي اين عزيزان در نظر گرفتيم. هفته گذشته هم با پيگيري به عمل آمده، تمام مهلت هاي پرداخت ماليات اصناف را به مدت دو هفته تمديد کرديم. 
در نحوه? رابطه سازمان امور مالياتي با اتاق اصناف، من هميشه سعي کرده ام ملاحظاتي را به همکاران سازمان ديکته کنم که بدانند، بايد شرايط خاص اصناف را مورد توجه قرار بدهند. 
از سوي ديگر در بحث مقررات زدايي، و تسهيل فضاي کسب و کار، يکي از سياست هاي جدي ما اين بوده است که واحد هاي صنفي و اصناف را به ساير گروه ها مقدم بشماريم و شما اگر نگاه کنيد، در سامانه G4B، اصناف، نقش و سهم اصلي را دارند و در کسب مجوز ها و بهبود محيط کسب و کار، تسهيلات خاصي براي آنان قائل شده ايم، به نحوي که با حمايت هاي انجام شده از سوي هيأت مقررات زدايي، متوسط صدور پروانه کسب  از ??? روز به ?? روز کاهش يافته است. 
ما  به واسطه جايگاه و اهميت اصناف، سعي کرده ايم آنها را به ساير اقشار تقدم ببخشيم؛ در بحث مقررات زدايي هم به همين گونه است و ما حداکثر تلاش خود را کرده ايم تا حداکثر سهولت را در خصوص صدور و دريافت گواهي هاي سازمان امور مالياتي براي اصناف فراهم بياوريم.
از جمله خدمات ما به منظور حمايت از اصناف، در همين دوره کرونا، اين بود که بيمه مرکزي بيمه اي را تعريف کرد که بتوانيم خدمات بيمه اي براي واحد هاي تعطيل شده بر اثر کرونا قائل باشيم. 
در پايان آرزو مي کنم اصناف کشور، بتوانند نقشي بالنده، مؤثر و پر تحرک در اقتصاد ايران، بخصوص در گذار از اقتصاد مبتني بر بودجه نفتي به اقتصاد مبتني بر بودجه غير نفتي ايفاء کنند.

پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک