آخرين اخبار

06/08/2021
دکتر دژپسند در حاشيه اولين جلسه شوراي گفتگوي دولت   
 
دکتر دژپسند در حاشيه اولين جلسه شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي در سال ???? در جمع خبرنگاران بيان کرد:
ادعاي نادرست تأمين مالي ??? هزار ميليارد توماني دولت از بورس
 
وزير اقتصاد درحاشيه اولين جلسه شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي در سال ???? در جمع خبرنگاران با اشاره به اينکه کانديداهاي سيزدهمين دوره رياست جمهوري مي‌توانند براي کسب اطلاعات درست اقتصادي با وزارت اقتصاد مشورت کنند، افزود: اينکه گفته شده دولت ??? هزار ميليارد تومان از بورس براي بودجه دولت تامين مالي کرده، کذب است.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا)، دکتر دژپسند در پاسخ به پرسش يکي از خبرنگاران در رابطه با رشد اقتصادي در سال جاري گفت: در دو ماهه ابتداي امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته صادرات غيرنفتي ?? درصد رشد داشته است و اين در حالي است که در سومين سال تحريم ها و در سايه شيوع ويروس کرونا قرار داشتيم.


وزير امور اقتصادي و دارايي همچنين با اشاره به رشد برخي از  پارامترهاي اقتصادي از جمله مصرف برق، گفت: مصرف برق واحدهاي توليدي و بنگاه‌هاي اقتصادي رشد کرده و اين نشان مي‌دهد که بنگاه‌هاي اقتصادي نسبت به سال گذشته وضعيت پرتحرک‌تري دارند.

 

وي با بيان اينکه توسعه زيرساخت‌ها به رونق بخش توليد کمک مي‌کند گفت: براساس گزارش‌ها، شرايط اميد بخش بوده و اميدواريم در سال جاري، تأمين ارز واردات از طريق صادرات غيرنفتي انجام شود و همچنين بنيه توليد داخل افزايش يابد.

 

دکتر دژپسند افزود : خوشبختانه با تکيه بر توليد دانش بنيان در بسياري از نيازمندي‌هاي مبارزه با ويروس کرونا نه تنها به خودکفايي رسيده ايم بلکه توان صادراتي يافته‌ايم و همه اين‌ها نتيجه تعامل دولت و بخش خصوصي است.


وزير امور اقتصادي و دارايي بيان داشت: براي بهبود فضاي کسب و کار، وزارت امور اقتصادي و دارايي ?? اقدام مؤثر و امتياز آور در بهبود رتبه انجام داده است که ? مورد آن مورد تأييد اتاق هاي  بازرگاني ،اصناف و تعاون قرار گرفته است که البته بانک جهاني هنوز اين مورد را تأييد  نکرده است.

 

دژپسند در مورد تأمين مالي بودجه از طريق بورس بيان داشت: مدتي است که راجع به بورس و بازار سرمايه کمتر صحبت مي‌کنم. بازار سرمايه ملازمات خاص خود را دارد و يکي از دلايلي که کمتر ورود مي‌يابم اين است که نگران اظهارنظرهاي غيرحرفه‌اي هستم.

 

وي افزود: سرمايه محيط امن مي خواهد و اظهارنظرهاي غيرحرفه‌اي به آن آسيب مي‌رساند. بازار سرمايه دو رکن بازار بدهي و بازار سهام را دارد و نکته ديگر اينکه ما در هر کدام از اين بازارها يک روش براي ورود و خروج نداريم و روش‌‌ها و ابزارها متعدد است و  اينکه در اين شرايط حساس هر جمله‌اي را تفسير به رأي کنيم و آسيب به بازار سرمايه برسانيم مورد انتقاد من قرار گرفته است.


وزير امور اقتصادي و دارايي در ادامه و در پاسخ به پرسشي در خصوص ميزان واگذاري هاي بودجه سال ???? بيان داشت: طبيعتاً وقتي مي‌گويم که در قانون بودجه دولت مکلف شد که 95 هزار ميليارد تومان از واگذاري‌ها را به انجام رساند  و اينکه اين را بخواهيم در بازار سرمايه انجام دهيم نکته مثبت است يعني بازار سرمايه به درجه‌اي از بلوغ رسيده که مي‌تواند مبنا قرار گيرد. اما قرار نيست همه اين را به صورت شناوري و خرد واگذار کنيم، زيرا واگذاري هاي شناوري وخرد ممکن است در اين شرايط آسيب بزند و لذا تصميم ما اين است که روش‌ها را تنوع ببخشيم ضمن اينکه با تحقق اين هدف مانع شويم که بازار از طريق مازاد عرضه دچار مشکل شود.


وي افزود: هنوز افرادي که بازار سرمايه را شناخته‌اند آمادگي ورود به بازار سرمايه دارند اما حواشي نبايد بوجود آيد زيرا برخي از مطالب مطرح شده مانند مباحثي که در خصوص عرضه اوراق دولتي مطرح شد، به بازار سرمايه آسيب مي‌زند.

 

دکتر دژپسند بيان داشت: لزوماً بازار بدهي رقيب بازار سهام نيست و اين دو مي‌توانند به عنوان مکمل هم، کارکرد داشته باشند. لذا ما بايد امکان اعمال مديريت را براي سهام دار فراهم کنيم و اين فرصت را بايد دولت فراهم کند.


وزير اقتصاد در ادامه توضيح داد: خريداران اوراق در سال گذشته عمدتاً کساني بودند که نمي‌توانستند از لحاظ قانون و مقررات در بازار سهام وارد شوند و لذا تنها گزينه آنها بازار بدهي بوده است.


وزير اقتصاد بيان داشت: اختلاف نظري بين وزارت اقتصاد و يکي از دستگاه‌ها در رابطه با قيمت گذاري اقلام بورس کالا وجود داشت که دولت تصميم گرفت مرّ قانون اجرا شود و هر کالايي که در بورس کالا هست هيچگونه دخالتي در قيمت‌گذاري آن صورت نگيرد.

 

وي افزود: لذا بهتر است دوستان ما با بازار سرمايه حرفه‌اي عمل کنند و از اظهار نظر غيرحرفه‌اي پرهيز کنند زيرا بازار سرمايه بازار رقابت سياسي نيست.


دکتر دژپسند در خصوص مطالبي که از سوي کانديداهاي رياست جمهوري در حوزه اقتصاد مطرح مي گردد گفت: کانديداها نبايد حرف‌هايي بزنند که قابليت اجرا ندارد و وزارت امور اقتصادي و دارايي در زمينه‌هاي بورس، ماليات و خصوصي‌سازي بيانيه‌اي کلي ارائه کرده است البته ما نمي‌خواهيم کانديداها را مخاطب قرار دهيم اما نوع گفتارها نبايد تخريب کننده فضاي عمومي اقتصاد باشد .


وي افزود: مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت اقتصاد آمادگي دارد در رابطه با حوزه‌ هايي که مرتبط با عملکرد اين وزارتخانه است ،  توضيحات لازم به کانديداهاي محترم را ارائه دهد.

پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک