آخرين اخبار

06/01/2021
دکتر دژپسند در گفتگو با خبرنگاران رسانه هاي گروهي:   
 
دکتر دژپسند در گفتگو با خبرنگاران رسانه هاي گروهي:
حمايت ويژه مالياتي وزارت اقتصاد از صنايع متأثر از شرايط كرونا
 

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا) وزير اقتصاد که در حاشيه جلسه رونمايي از طرح محيط آزمون تنظيم گيري (سند باکس) بازار سرمايه و طرح مرکز تعالي اقتصاد هوشمند و تحول ديجيتال با خبرنگاران رسانه ها گفتگو مي کرد، اظهار داشت:


وزارت اقتصاد از صنايع متأثر از شرايط کرونا حمايت ويژه مالياتي را صورت داد.


وي در پاسخ به سئوالي در خصوص سهم و جايگاه درآمدهاي مالياتي در بودجه کشور گفت: بعضي مواقع اظهار نظرهايي که صورت مي گيرد، از دقت کافي برخوردار نيست، براي اينکه وقتي مي خواهيم مقايسه کنيم بايد در شرايط برابر،  مقايسه کنيم.


وزير اقتصاد گفت: مثلا وقتي نسبت ماليات به بودجه را بيان مي کنيم اولين سؤال اين است که کدام بودجه مدنظر است ؟ بودجه کل کشور، بودجه عمومي دولت يا منابع دولت؟


وي با بيان اينکه، در سال گذشته، کل هزينه هاي دولت در بودجه عمومي ??? هزار ميليارد تومان بود، گفت: در اين عدد، سهم ماليات ??? هزار ميليارد تومان بود و امسال اين عدد به  ???? هزار ميليارد تومان رسيده است اما آيا بودجه دولت مثلاً 2/2 برابر شده است؟


دژپسند تصريح کرد: تعاريف تغيير پيدا کرده است، يعني آنچه که در سال ?? به عنوان بودجه عمومي تعريف نمي شد، در بودجه سال ???? اجزاي ديگري به آن اضافه شده است که مي توان با عنوان شفاف سازي بودجه از آن نام برد يا هر چيز ديگر، که دلايل گوناگوني براي آن وجود دارد.


وزير اقتصاد در تشريح اين موضوع افزود : ما مخرج کسرمان که آنرا G در نظر مي گيريم؛ از ??? هزار ميليارد تومان به ???? هزار ميليارد تومان رسيده است؛ اما نبايد انتظار داشته باشيم ماليات هم همان اندازه سهم داشته باشد. اگر همان سهم را داشته باشد بايد آن ??? هزار ميليارد تومان ماليات سال قبل، به ??? هزار ميليارد تومان افزايش يابد که معادل ?? درصد است.


وي در ادامه گفت: حالا اگر آن ?? درصد بخواهد اتفاق بيفتد بايد ??? هزار ميليارد تومان مورد نظر در مقايسه با ??? هزار ميليارد تومان درآمد مالياتي سال قبل تحقق يابد که به معني اين است که ??? درصد رشد داشته باشد.


وي تصريح کرد: لطفا کساني که ادعاي آشنايي با اقتصاد ايران را دارند بگويند که آيا امکان دارد ماليات را در ظرف يکسال ??? درصد نسبت به سال قبل رشد دهيم؛ يعني بيش از دو برابر کنيم؟ در شرايطي که با بيماري کرونا مواجه هستيم ؟

 

وزير اقتصاد گفت: الان واحدهاي صنفي ما، اتاق اصناف ما، به شدت دنبال اين هستند که بخش هاي قابل توجهي از فعاليت هاي اقتصادي را معاف کنند. بنگاههاي کوچک مقياس ما، به دنبال معاف شدن هستند. گردشگري ما در سال گذشته کلا شرايط خاصي داشته است و صنايع غذايي و هتلينگ شرايط ويژه اي را به دليل شيوع بيماري کرونا در سال گذشته تجربه کردند، به نحوي که از دامنه مؤديان مالياتي خارج شده اند.

 

دکتر دژپسند در ادامه و با طرح اين پرسش که با وجود اين شرايط آيا امکان رشد ??? درصدي براي درآمدهاي مالياتي وجود دارد؟ گفت: بنابر اين مشخص است که اين ناشي از بي دقتي در محاسبه مبناي نسبت ها است؛ نسبت بايد يک نسبت هوشمند و معنادار باشد؛ بايد صورت و مخرج کسر را تعريف کنيم تا واقعيت مشخص شود.


وي افزود: کساني که اين موارد را مطرح مي کنند بايد متوجه باشند که طرح اين قبيل مسائل در اقتصاد، تبعات منفي به دنبال دارد .


وزير اقتصاد تصريح کرد: نکته اي که وجود دارد اين است که درآمدهاي مالياتي ما در سال ?? به ??? هزار ميليارد تومان رسيد که ?? درصد از آن مربوط به اسفند ماه بود، چون در ماه هاي آخر برنامه هاي خاصي را به اجرا درآورديم که در اسفند ماه، تأثيرات مثبت خود را نشان داد.

 

دژپسند عنوان کرد: اين ??? هزار ميليارد تومان در سال ?? به ??? هزار ميليارد تومان و در سال ?? به ??? هزار ميليارد تومان افزايش پيدا کرد که نشان دهنده جهش مناسبي در اين بخش بود، اما در بحث اصلاح ساختار بودجه که پايه در آن تغيير مي کند بايد اين نکته را در نظر بگيريم که افزايش هزينه ها هر چه که باشد، نمي توان از محل ماليات ها و به طور يکباره آنرا تأمين کرد.


وي افزود: البته به تدريج و با برنامه ريزي و کامل کردن پروژه هاي ماليات هوشمند امکان دستيابي به اين اهداف وجود دارد به نحوي که بودجه کشور بر درآمدهاي مالياتي اتکاء پيدا کند، اما لازمه دستيابي به اين هدف اصلاح ساختار هزينه ها و کاهش هزينه هاي دولت است .

 

وي در پاسخ به پرسش ديگري در خصوص ماليات بر خانه ها و خودروهاي لوکس گفت: در اين زمينه دو بحث مطرح است؛ يکي ماليات بر عايدي سرمايه است که کليات آن تصويب شده است و شور دوم آن قرار است در کميسيون برنامه و بودجه مجلس مورد بررسي قرار بگيرد.


دژپسند در ادامه گفت: در قانون بودجه، ماليات خانه و خودرو مورد بحث قرار گرفته است و آيين نامه آن را براي دولت فرستاده ايم که انشاالله پس از تصويب آيين نامه، به سرعت اجرايي خواهد شد.


وزير اقتصاد در ادامه و در پاسخ به پرسشي در خصوص ماليات بر خانه هاي خالي گفت: هدف از تصويب و اجراي قانون ماليات بر خانه هاي خالي ترغيب و تشويق مالکان به عرضه واحدهاي خالي در بازار مسکن است نه افزايش درآمدهاي مالياتي و منتظر هستيم ببينيم که در چهار ماه اول سال عرضه مسکن صورت مي گيرد يا نه و اگر بعد از اين چهار ماه خانه هاي خالي وجود داشته باشند مشمول ماليات خواهد شد.


وي افزود: زيرساخت ها و سامانه هاي مربوط به اين ماليات در وزارت مسکن آماده شده و در مراحل نهايي آماده سازي است که در نهايت به سازمان امور مالياتي کشور ارائه و توسط اين سازمان مورد رسيدگي قرار مي گيرد.


دکتر دژپسند در پاسخ به پرسش ديگري در خصوص پرداخت سود سهام عدالت نيز گفت: منتظر هستيم بتوانيم اطلاعات کامل شرکت هاي سرمايه پذير را بگيريم به گونه اي که هم سريع تر بتوانيم سود سهام عدالت را به سهامداران برسانيم و هم اين شرکت ها دچار فشار نشوند.


در پايان اين گفت و گو يکي از خبرنگاران پرسشي در خصوص شعارهاي اقتصادي نامزدهاي رياست جمهوري از جمله پرداخت يارانه و وام مطرح کرد که دژپسند در پاسخ گفت: نقد و ارزيابي برنامه هاي نامزدهاي رياست جمهوري در برنامه ما نيست، چون مردم بايد در اين خصوص نقد و ارزيابي کرده و در نهايت داوري کرده و انتخاب کنند ، اما اگر اطلاعات نادرستي نسبت به عملکرد حوزه وزارت اقتصاد ارائه شود مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت امور اقتصادي و دارايي به سرعت در اين زمينه پاسخ گويي خواهد کرد.

پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک