آخرين اخبار

05/30/2021
وزير اقتصاد در حاشيه نشست با همتاي عراقي   
 
وزير اقتصاد در حاشيه نشست با همتاي عراقي خود خبر داد:
تفاهمات جديد گمركي و سرمايه گذاري بين جمهوري اسلامي ايران و عراق/ افزايش 48 درصدي ارزش صادرات كشور در دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل
 
وزير امور اقتصادي کشورمان از انجام تفاهمات گمرکي و سرمايه گذاري جديد بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق خبر داد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند عصر امروز و در پايان دو نوبت نشست در صبح و بعد از ظهر با وزير دارايي عراق و هيأت همراه در خصوص محور گفتگو ها و دستاورد هاي اين نشست، با بيان اينکه حجم تجارت بين دو کشور ايران و عراق در مقايسه با حجم اقتصاد و تجارت دو کشور، قابل توجه اما ناکافي است، ابراز اميدواري کرد با تفاهمات به دست آمده، ميزان تجارت ميان ايران و عراق بيش از پيش افزايش يابد.


وزير اقتصاد کشورمان افزود: با توجه به سابقه ديرينه و فرهنگ مشترک بين ايران و عراق، چنين اقتضاء مي کند که ما در مورد توسعه روابط اقتصادي دو کشور تدابير ويژه اي بيانديشم.


وي گفت: يکي از بحث هايي که امروز به آن پرداختيم، رفع مشکلات گمرکي دو طرف بود که بحث ها و تفاهمات خيلي خوبي داشتيم و قرار شد گفتگو ها و همکاري ها در اين زمينه تداوم پيدا کند.


وي با تأکيد بر توافق طرفين در خصوص تبادل تجربيات در زمينه فعاليت هاي گمرکي و تسهيل تجارت بازرگانان دو کشور، اعلام کرد: در همين خصوص قرار شد رئيس کل گمرک جمهوري اسلامي، به زودي سفري به عراق داشته باشد و انشالله تدابير و هماهنگي هاي بيشتري در ارتباط با توسعه روابط تجاري انديشيده شود.


وي موضوع بعدي مورد توافق دو طرف در مذاکرات امروز با همتاي عراقي خود را سرمايه گذاري مشترک طرفين اعلام کرد و گفت: در حال حاضر، هم سرمايه گذاران ايراني در عراق مشغول بکار هستند و هم آنها در ايران، اما بنا بر مذاکرات امروز قرار شد، سازماندهي ويژه اي در اين ارتباط داشته باشيم تا حجم سرمايه گذاري خارجي دو طرف در قالب ايجاد شهرک هاي صنعتي جديد و يا صور ديگر افزايش پيدا کند.


وزير اقتصاد، توسعه همکاري ها در ارتباط با حمل و نقل ريلي مسافر و کالا بين دو کشور را از موضوعات ديگر مورد توافق در نشست امروز خود با طرف عراقي عنوان کرد و ابراز اميدواري کرد، اين همکاري ها هر چه سريع تر توسعه يابد.


اين گزارش حاکي است، "علي علاوي" وزير دارايي عراق نيز طي سخناني در خاتمه اين نشست، با ابراز رضايت از گفتگو هاي امروز با همتاي ايراني خود، تفاهمات به دست آمده را از جمله شامل تفاهمات گمرکي و سرمايه گذاري مشترک عنوان کرد و گفت که امروز دو طرف به نتايج خيلي خوبي در زمينه هماهنگي هاي گمرکي، در همه گذرگاه هاي مرزي رسيدند.


وي همچنين "تسهيل تجارت بين دو کشور" و "توسعه خط آهن شلمچه – بصره" را از جمله ديگر تفاهمات نشست امروز خواند که مي تواند به گسترش تجارت بين دو کشور کمک شاياني بکند.


وي افزود: امروز همچنين در زمينه تشويق سرمايه گذاري تجار جمهوري اسلامي در عراق، بخصوص در زمينه لبنيات و کشاورزي به توافقات خوبي رسيديم که خوشبختانه ايران برتري خوبي در اين زمينه دارد و اميدوارم به زودي توافقنامه هاي جديدي را در اين زمينه ها امضاء کنيم.


در بخش ديگري از حاشيه اين جلسه دکتر فرهاد دژپسند در پاسخ به سؤال خبرنگاران، از افزايش 48 درصدي ارزش صادرات کشور در دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و افزود: اميدواريم در ادامه سال اين روند رو به رشد در صادرات و تجارت خارجي همچنان ادامه يابد.


وزير امور اقتصادي و دارايي کشورمان همچنين در پاسخ به پرسشي در خصوص برخي از شائبه ها مبني بر فشار دولت به بانک مرکزي براي فروش دو ميليارد دلار ارز و تبديل آن به ريال و تأمين مالي 375 هزار ميليارد توماني دولت از اين طريق گفت: از نوع اين خبر مي توان دريافت که اين خبر صحيح نيست براي اينکه ? ميليارد دلار يا ?.? ميليارد دلاري که در برخي از سايت ها يا خبرگزاري ها ذکر شده است، از نظر عددي به هيچ وجه با آن عدد ??? هزار ميليارد توماني که گفته شده سازگاري ندارد، ضمن اينکه مگر ممکن است دولت ظرف دو ماه از بانک مرکزي بخواهد معادل 375 هزار ميليارد تومان، دلار را در بازار تبديل به ريال کند.


وزير اقتصاد در ادامه گفت: به شدت اين موضوع را تکذيب مي کنم و در واقع به جز تنخواهي که از بانک مرکزي هر سال گرفتيم در اين دو ماه هيچ دريافتي اضافي نداشتيم و اين رويه، يک سابقه ديرينه تاريخي است و تأکيد مي کنم، هيچ گونه مطالبه مالي از اين مسير از بانک مرکزي نداشته ايم.


دکتر دژپسند در ادامه سخنانش به فرمول قانوني استفاده از تنخواه سالانه اشاره کرد و گفت : بر اساس قانون سالانه، به اندازه سه درصد بودجه عمومي دولت مي توانيم از تنخواه گردان بانک مرکزي استفاده کنيم و اين فرايند نيز سيال است؛ به نحوي که ممکن است در ابتداي ماه اين تنخواه دريافت شود و در طول ماه بر اساس درآمدهاي دولت اين تنخواه تسويه شود و سقف آن هم در سالجاري 41 هزار ميليارد تومان است.

پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک