آخرين اخبار

03/15/2021
وزير اقتصاد
 
وزير اقتصاد در نشست امروز هم انديشي با کار آفرينان و توليد کنندگان؛
ظرفيت بازار بدهي براي تأمين مالي بنگاه هاي بزرگ اقتصادي كشور آماده است
 
وزير اقتصاد در نشست امروز هم انديشي با کار آفرينان و توليد کنندگان؛ ظرفيت بازار بدهي براي تأمين مالي بنگاه هاي بزرگ اقتصادي کشور آماده است.

وزير امور اقتصادي و دارايي در جريان نشست هم انديشي با کار آفرينان و توليد کنندگان در محل اين وزارتخانه، از آمادگي ظرفيت بازار بدهي براي تأمين مالي بنگاه هاي بزرگ اقتصادي کشور خبر داد.


به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند در سخنان خود با اشاره به اينکه طي 10 سال اخير بطور عموم، شعار هاي ابلاغي سال از سوي مقام معظم رهبري، با محوريت اقتصاد بوده است، اظهار داشت: نامگذاري سال 1399 به عنوان " جهش توليد" نشان از اهميت اين امر و ضروت توجه بيش از پيش دولت و مجموعه وزارت اقتصاد به اين موضوع و نقش بسيار مهم و اساسي بخش خصوصي است که ما خود را موظف مي دانيم، موانع پيش روي آن را رفع کنيم.


دکتر دژپسند برقراري ارتباط مستمر با فعالان بخش خصوصي و توليد کنندگان را يکي از اولويت هاي خود براي پذيرش مسئوليت وزارت اقتصاد عنوان کرد و با اشاره به حضور رؤساي سازمان هايي چون گمرک جمهوري اسلامي، امور مالياتي و بورس و اوراق بهادار در جلسه، گفت: بنظر من با توجه به اولويت ها، دغدغه ها و مشکلات توليد کنندگان، بايد جلسه اي نيز با حضور مديران بيمه و فعالان اقتصادي در راستاي رونق و جهش توليد برگزار شود.

 

وي گفت: برخي موارد و مشکلات، دست ما به عنوان وزارت اقتصاد نيست و الزام قانوني است و براي رفع آنها نياز به اصلاح قوانين توسط مراجع بالاتر است اما بعضي مسايل مثل حذف مقررات زائد و بهبود فضاي کسب و کار، توسط خود ما قابل حل است.


دژپسند ادامه داد: يکي از کارهايي که مي توانيم در اين راستا انجام بدهيم، سفر به استان هاي مختلف و مشاهده نزديک مشکلات واحد هاي توليدي است.


وزير اقتصاد با بيان اينکه "اگر به عنوان دولت و حکومت، پايبند تعهدات خودمان در قبال بخش خصوصي نباشيم، اقتصاد کشور را به مشکل مي اندازيم"، تصريح کرد: بنا بر اين، رابطه ما، تشريفاتي نيست و اين قبيل جلسات، پيش نياز سياست گذاري هاي ما است و تا کنون خيلي از سياست هاي دولت، از جمله امکان تسويه ريالي تسهيلات ارزي توليد کنندگان از صندوق توسعه ملي، برآيند همين جلسات با فعالان بخش خصوصي است.

 

وزير اقتصاد در بخش ديگري از سخنان خود با تأکيد بر اينکه بنگاه هاي بزرگ مقياس نبايد وقت خود را براي تأمين منابع مالي تلف کنند، گفت: خوشبختانه شوراي عالي بورس و اوراق بهادار، راهکار خوبي براي سرعت بخشيدن به تامين مالي بنگاه ها در نظر گرفته است. 


دژپسند با بيان اينکه سهولت در تامين مالي توليد اهميت بسيار زيادي دارد، گفت: به همين سبب به تازگي در وزارت اقتصاد وظيفه "تأمين مالي" را نيز به ساير وظايف "معاونت امور بانکي، بيمه و شرکت هاي دولتي" اضافه کرده ايم.


وي ادامه داد: پس از تحمل سه سال جنگ تحميلي اقتصادي و تحريم هاي ظالمانه و نابخردانه دشمنان، بنا بر اعلام مرکز آمار، در سه ماهه سوم سالجاري رشد اقتصادي نفتي و غير نفتي کشور، مثبت شده است.


وزير اقتصاد اعلام کرد: در 11 ماهه امسال 32 ميليارد دلار صادرات غير نفتي، آن در هم شرايط کرونايي، داشته ايم، در حالي که فراموش نکرده ايم، به خاطر همين بيماري، در دو ماه فروردين و ارديبهشت عملا قادر به هيچ صادراتي نبوديم.


دژپسند افزود: امسال همچنين، با وجود محدوديت هاي پيش گفته، ميزان صادرات و واردات کشور، به ترتيب، تنها 18 و 15 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.


وي با يادآوري اينکه 85 درصد واردات کشور شامل مواد اوليه، کالاي واسطه اي و سرمايه اي است، گفت: اين اهميت واردات در شرايط فعلي براي توليد کشور را نشان مي دهد.


وزير اقتصاد همچنين گفت: در 10 ماهه امسال 1400 هزار ميليارد تومان تسهيلات توسط نظام بانکي پرداخت شده است؛ در حاليکه اين رقم در کل سال 1398 معادل 975 هزار ميليارد تومان بود.


وي افزود: معتقديم نظام بانکي بايد چابک تر و فعال تر شود ولي اينکه "عملکرد موفقي نداشته است" را قبول ندارم. 


وزير اقتصاد گفت: وقتي گفته مي شود با دو هزار ميليارد تومان مي توان دو هزار شغل ايجاد کرد، اين وظيفه بازار سرمايه و نظام بانکي را دو چندان مي کند.


وي تصريح کرد: ما بايد از اين شرايط درس بگيريم که نبايد تلاش کنيم اقتصاد را با روش "قفل کردن" پيش ببريم. 


وزير اقتصاد با اشاره به فضاي مملو از عزم و اراده جلسه امروز خود با فعالان اقتصادي، گفت: اين نشان مي دهد، بخش خصوصي پويا و زنده است.


دژپسند با يادآوري اينکه بخش خصوصي بخاطر ماهيت خود به فکر کسب منابع و بيشترين منفعت است، ياد آور شد: هر انتظار ديگري از بخش خصوصي بيهوده است و اين دولت است که بايد به دنبال تکثير خدمات عمومي باشد.


وي گفت: همکاران ما در گمرک جمهوري اسلامي از تمام اختيارات و روزنه هاي قانوني براي تسهيل واردات و رونق بخش توليد استفاده کرده اند و حتي گاهي همراه با ريسک عمل کرده اند و اين کاري است که بايد در سازمان هاي ديگر نيز انجام شود.


وزير اقتصاد در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه بارقه اميد براي نجات اقتصاد کشور از تحريم هاي ظالمانه بوجود آمده است، افزود: البته ما نبايد خودمان را در چارچوب تحريم ها گرفتار کنيم اما بايد بدانيم که باز کردن گره تحريم ها مي تواند کمک شاياني به بهبود اوضاع مي کند.


دژپسند اعلام کرد: خوشبختانه دارد "رواني" در انتقال منابع از خارج به داخل کشور ايجاد مي شود؛ و اميدواريم اين روند، تداوم پيدا کند و صادر کننده ما بتواند، راحت منابع خود را به کشور برگرداند.


وي افزود: همچنين خوشبختانه منابع نفت ما هم از نظر قيمت و هم ميزان صادرات در حال افزايش است و اميدواريم بتوانيم منابعي از اين محل به اقتصاد برگردانيم و به شرايطي برسيم که اگر چه در اعماق وجودمان بخاطر گراني و فشار وارده به مردم، ناراحت هستيم، اين اميد را داشته باشيم که روند ما، روندي رو به بهبود است و مي توانيم با همدلي و هم افزايي، سريع تر بجايي برسيم که از بار مشکلات کاسته شود.
پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
معرفي مديران صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
پست الكترونيك اعضاء
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک