آخرين اخبار

11/22/2020
وزير امور اقتصادي و دارايي
 
وزير امور اقتصادي و دارايي با حضور در برنامه زنده "نگاه يك" شبكه اول سيماي جمهوري اسلامي به تشريح اقدامات و سياست هاي دولت در زمينه تامين مالي، بازار سرمايه، اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي و اصل 44 قانون اساسي و .. در سالجاري پرداخت
 
اظهارات وزير اقتصاد در برنامه "نگاه يک" شبکه اول سيماي رسانه ملي: به ياد داريم دشمن زماني گفت ظرف سه ماه اهداف شوم خود (براندازي نظام) را به ثمر خواهد نشاند، لکن مي بينيم ?? ماه از آن گفته دشمن گذشته است و نظام جمهوري اسلامي با اعتلاي بيشتري مستقر است و اين شکستي بزرگ براي آنان محسوب مي شود/ به رغم همه تنگنا ها در هفت ماهه امسال فقط ?? هزار ميليارد تومان از حساب تنخواه استفاده کرديم در حاليکه در مدت مشابه سال گذشته ?? هزار ميليارد تومان از منابع تنخواه استفاده شده بود/ وزير اقتصاد با اعلام اينکه در هفت ماهه سال جاري، سهم هفت دوازدهم ماليات بطور کامل محقق شده است، همچنين از جلب ?/? ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي خبر داد/ در حالي که در کل سال ???? حدود ??? هزار ميليارد تومان تامين مالي اقتصاد از محل بازار سرمايه صورت گرفت؛ اين رقم تنها در شش ماهه امسال به ??? هزار ميليارد تومان افزايش يافت/ فروش اوراق خزانه به معناي بدهکار کردن دولت هاي بعدي نيست؛ زيرا درآمد ناشي از آن صرف امور زيربنايي و مواردي چون آموزش و پرورش، آموزش عالي، حراست از مرز ها و ... مي شود که ارتباطي با يک دولت و جناح خاص ندارد/ سهام داران بازار سرمايه نبايد نگاه کوتاه مدت به اين بازار داشته باشند و بايد نگاهشان ميان مدت و بلند مدت باشد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند در اين برنامه اظهار داشت: سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي، منظومه کاملي از سياست هاي مرتبط با عدالت بنيادي، دانش بنياني، برون گرايي، درون زايي و مردمي بودن اقتصاد را پوشش مي دهد.
وي گفت: در شرايط جنگ سخت اقتصادي و همچنين شيوع بيماري کرونا که در جهان شديدا حوزه اقتصاد را تحت تاثير قرار داده است، ايران توانست به مدد الهي و همراهي مردم، تاب آوري خوبي از خود نشان دهد و اين همان اقتصاد مقاومتي است.
وزير اقتصاد اظهار داشت: به ياد داريم دشمن زماني گفت ظرف سه ماه اهداف شوم خود (براندازي نظام) را به ثمر خواهد نشاند، لکن مي بينيم ?? ماه از آن گفته دشمن گذشته است و نظام جمهوري اسلامي با اعتلاي بيشتري مستقر است و اين شکستي بزرگ براي آنان محسوب مي شود.

دژپسند تصريح کرد: عليرغم نگراني هايي که در ارديبهشت ماه و خرداد ماه امسال در خصوص چشم‌انداز اقتصادي وجود داشت و همه فکر مي کردند با کمک منابع بانک مرکزي و افزايش پايه پولي، مشکلات اقتصادي مرتفع شده است، اما شاهد بوديم که با توجه به افزايش تاب آوري و مردم بنيان شدن اقتصاد، در هفت ماهه امسال فقط ?? هزار ميليارد تومان از حساب تنخواه استفاده کرديم در حاليکه در مدت مشابه سال گذشته ?? هزار ميليارد تومان از منابع تنخواه استفاده شده بود. 
وزير اقتصاد يادآور شد: در هفت ماهه ابتداي امسال، دولت با تکيه بر اصول اقتصاد مقاومتي اقدامات لازم را در  تامين مالي بودجه از محل فروش اوراق خزانه به ميزان ?? هزار ميليارد تومان به انجام رساند و همچنين، با همدلي و احساس مسئوليت مردم در پرداخت سهم ماليات خود، موفق شديم تاثير جنگ اقتصادي دشمن و تاثيرات کرونا را به حداقل برسانيم.
وزير اقتصاد با اعلام اينکه در هفت ماهه سال جاري، سهم هفت دوازدهم ماليات بطور کامل محقق شده است، همچنين از جلب ?/? ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي خبر داد.
وي گفت: وزارت اقتصاد با روش مردم بنياني اقتصاد، از طريق صندوق هاي سرمايه گذاري  قابل معامله در بورس (ETF)، فروش دارايي هاي دولت را با مشارکت حدود پنج و نيم ميليون نفر به انجام رساند که از اين طريق، توزيع بهينه ثروت صورت گرفته و اين يکي از  عوامل مديريت بودجه در سال جاري بوده است.

دژپسند در بخش ديگري از سخنان خود گفت: در زمينه بهبود فضاي کسب و کار اقدامات مناسبي صورت گرفته، به نحوي که در گذشته ميانگين زمان لازم براي فرآيند ثبت يک شرکت ?? روز بود که اکنون به کمتر از ?? ساعت کاهش پيدا کرده است و حتي در يک مورد که متقاضي مدارک لازم را کامل همراه داشته اين فرايند در کمتر از ?? دقيقه انجام شده است.

وي ادامه داد: مطابق برنامه ششم توسعه، پيگيري و عقد پيمان نامه هاي پولي دو و چند جانبه، از تکاليف وزارت اقتصاد است و  اينجانب هم بعد از ورود به اين وزارتخانه به شدت پيگير اين موضوع بودم و اقدامات جدي نيز در حال انجام است اما به نظر  من راه حل اصلي براي پيشرفت اقتصاد، توسعه فعاليت شرکت هاي دانش بنيان و افزايش بهره وري استفاده از ظرفيت هاي موجود کشور است.

وي گفت: در حالي که در کل سال ???? حدود ??? هزار ميليارد تومان تامين مالي اقتصاد از محل بازار سرمايه صورت گرفت؛ اين رقم تنها در شش ماهه امسال به ??? هزار ميليارد تومان افزايش يافت.
وزير اقتصاد با اعلام اينکه در شش ماهه نخست سال جاري مبلغ ??? هزار ميليارد تومان درآمد هاي مالياتي، تحقق پيدا کرد، گفت: اين رقم با عنايت به اعمال تدابير و سياست هاي مناسب از جمله بخشودگي جرايم مالياتي با مجوز شوراي هماهنگي  اقتصادي متناسب با نوع فعاليت واحد ها، سبب انگيزه پرداخت بخشي از ماليات هاي معوق گرديد.
وي افزود: همچنين ايجاد  توافق با موديان بزرگ در پرداخت زود هنگام ماليات آنها دليل ديگر تحقق اين رقم درآمدي ماليات است.

وزير اقتصاد در پاسخ به سوالي تصريح کرد: فروش اوراق خزانه به معناي بدهکار کردن دولت هاي بعدي نيست؛ زيرا درآمد ناشي از آن صرف امور زير بنايي و مواردي چون آموزش و پرورش، آموزش عالي، حراست از مرز ها و ... مي شود که ارتباطي با يک دولت و جناح خاص ندارد، ضمن اينکه تا کنون نه تنها يک ريال بدون مجوز قانوني، اوراق فروخته نشده است، بلکه حتي يک روز هم تاخير در بازپرداخت وجوه مربوط به اوراق، رخ نداده است.

دژپسند با بيان اينکه کارکرد بانک هاي کشور در تامين مالي کوتاه مدت و براي بنگاه هاي کوچک مقياس است، گفت: بنگاه هاي بزرگ مقياس بايد براي تامين مالي به سمت بازار سرمايه بروند، ما تلاش کرديم مسير اين حرکت را تسهيل کنيم.

وزير اقتصاد با يادآوري اينکه "مردم در خريد سهام اصول مهم مطالعه، مشاوره و معامله را که بارها گفته شده مد نظر قرار دهند"، گفت: سهام داران بازار سرمايه نبايد نگاه کوتاه مدت به اين بازار داشته باشند و بايد نگاهشان ميان مدت و بلند مدت باشد.
وي تصريح کرد: سهام دار نبايد تحليل خود را آلوده به حواشي سياسي کند و بايد اين را بدانيم فرهنگ بازار سرمايه، فرهنگ عقلانيت، آينده نگري و محاسبه گري، در برابر فرهنگ نفتي، رخوت و سستي است.
پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
معرفي مديران صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
پست الكترونيك اعضاء
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک