آخرين اخبار

11/05/2019
اظهارات وزير اقتصاد در جلسه شوراي گفت و گو
 
اظهارات وزير اقتصاد در جلسه شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي:
آمريكا بعد از بد عهدي و خروج از برجام، در روز ?? آبان سال گذشته، سالروز تسخير لانه جاسوسي، تحريم هاي ضد ايراني را اعمال كرد و ادعا نمود جمهوري اسلامي را ظرف مدت سه ماه به زانو در خواهد آورد، كه به لطف الهي و‌ با ايستادگي مردم و اقتدار اقتصادي نظام، عملا در اين كار ناكام ماند/ بخش خصوصي در شرايط تحريم، نقشي تاريخي در كمك به اقتصاد كشور ايفا كرد/ شرايط اقتصاد كشور، برخلاف اهداف دشمن در اعمال تحريم ها بسيار متفاوت و به شكل كاملا محسوسي رو به بهبود است/ از ? ماه اخر سال گذشته اصلاح قيمت هاي پايه صادراتي انجام شد و بطور متوسط حدود ?? درصد كاهش قيمت پايه صادراتي داشتيم. لذا آمار تجارت خارجي در ? ماه اول امسال نسبت به سال گذشته ?? درصد كمتر نشان داده شده است، اما اين كاهش ناشي از اصلاح قيمت پايه صادراتي است. بررسي هاي ما در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتي خراسان رضوي  به عنوان يك مصداق عيني در كشور حاكي از كاهش نرخ بيكاري در مناطق روستايي خراسان رضوي به ?.? و در مناطق شهري به 10.8 درصد بود/ با توجه به آمار هاي اقتصادي شش ماهه ابتداي امسال، اعلام مي كنم كه اقتصاد ايران ظرفيت جهش را دارد
 
وزير امور اقتصادي و دارايي اظهار داشت: بخش خصوصي در شرايط تحريم و محدوديت هاي ايجاد شده در صادرات نفت، نقش تاريخي خود را در کمک به اقتصاد کشور ايفا کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند طي سخناني در جلسه شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي گفت: به همت و تلاش همه آحاد جامعه، به ويژه بخش خصوصي، شرايط اقتصاد کشور برخلاف اهداف دشمن در اعمال تحريم ها بسيار متفاوت بوده و به شکل کاملا محسوسي رو به بهبود است.


رييس شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي در ادامه با تاکيد بر اينکه برنامه هاي دشمن براي اقتصاد کشور تا به اينجاي کار، نقش بر آب شده است تصريح کرد: اين نتيجه تلاش بخش خصوصي کشور است که با شناسايي و ايجاد منافذ مناسب، به فعاليت هاي توليدي و صادراتي خود ادامه داد و از نتايج آشکار آن هم رسيدن بازار ارز به تعادلي نسبي است به نحوي که امروز اعلام شده، تقاضا در بازار نيما از عرضه ارز کمتر است.

 

وزير اقتصاد تصريح کرد: اگر به دليل رفتار هاي خصمانه دشمنان، صادرات نفت مشکل پيدا کرد، بخش خصوصي بخوبي آن را جبران و نقش تاريخي خود را ايفا کرد و در حقيقت به داد اقتصاد کشور رسيد.

 

دژپسند با تاکيد بر اينکه به دلايل مضايق ايجاد شده از سوي دشمنان، شرايط فعلي، نه مطلوب اما کاملا قابل قبول است، اظهار داشت: رشد ?? درصدي وزني آمار صادرات غير نفتي هفت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، گواهي روشني بر اين موضوع است.

 

وي افزود: در مورد مقايسه قيمتي صادرات غير نفتي در هفت ماهه امسال با مدت مشابه سال قبل، گر چه به ظاهر شاهد کاهش ?? درصدي هستيم اما اگر به بطن ارقام دقت کنيم متوجه مي شويم، واقعيت امر کاملا متفاوت است، زيرا ما از چهار ماهه پاياني سال گذشته، بنا به درخواست صادر کنندگان،  قيمت هاي پايه صادراتي را اصلاح کرده و آن را بطور ميانگين?? درصد کاهش داديم. 

وزير اقتصاد گفت: بنابراين اگر نسبت به همسان سازي مباني ارزي اقدام کنيم، متوجه مي شويم در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال ????، ارزش صادرات غير نفتي، در واقع رشدي ?? درصدي داشته است و اين با لحاظ تنگناهاي شديد ايجاد شده از سوي آمريکا ، روند بسيار مطلوبي است. 

 

دژپسند با اشاره به برآوردهاي منتشره از سوي مرکز آمار ايران در مورد نرخ اشتغال و بيکاري در شش ماهه ابتداي امسال گفت: من در جلسه اخير خود در ستاد اقتصاد اقتصاد مقاومتي استان خراسان رضوي  نسبت به بررسي شرايط اقتصادي و به ويژه نرخ اشتغال و بيکاري اين استان به عنوان يک مصداق عيني پرداختم. 

 

وي با بيان اينکه نتايج به دست آمده در مورد استان خراسان رضوي بسيار اميدوار کننده بود، افزود: بررسي هاي ما که با وسواس و دقت کامل صورت گرفت حاکي از کاهش نرخ بيکاري در مناطق روستايي خراسان رضوي به ?.? و در مناطق شهري 10.8درصد بود.

 

دژپسند گفت: همچنين در جريان بازديد از چندين واحد توليدي در خراسان رضوي علايم بسيار مثبت و اميدوار کننده اي را شاهد بوديم که گذاشتن اين علايم در کنار شاخص هايي چون افزايش مصرف برق واحد هاي صنعتي چشم انداز اميدوار کننده اي را به نمايش مي گذارد.

وزير اقتصاد با اشاره به آمار جديد بانک جهاني در خصوص شاخص بهبود فضاي کسب و کار و ارتقاي يک رتبه اي جمهوري اسلامي ايران به رغم شرايط ناشي از تحريم که هر دولتي را خواه ناخواه به اعمال محدوديت هاي مختلف وا مي دارد، افزود: با اين وجود به پشتوانه و  همراهي بخش خصوصي، شرايط اقتصادي کشور رو به بهبود مي باشد. 

 

وزير اقتصاد ادامه داد: من با توجه به آمار هاي اقتصادي شش ماهه ابتداي امسال اعلام مي کنم که اقتصاد ايران ظرفيت جهش را دارد و براي استفاده از اين ظرفيت ها، بخش خصوصي مي تواند نقش تعيين کننده خود را ايفا نمايد.

 

وزير اقتصاد در ادامه اظهار داشت:  آمريکا بعد از بد عهدي و خروج از برجام، در روز ?? آبان سال گذشته ، سالروز تسخير لانه جاسوسي، رسماً تحريم هاي ضد ايراني را اعمال کرد و ادعا نمود جمهوري اسلامي را ظرف مدت سه ماه به زانو در خواهد آورد، که به لطف الهي با ايستادگي مردم و اقتدار اقتصادي نظام، عملا در اين کار ناکام ماند.
پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
معرفي مديران صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
پست الكترونيك اعضاء
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک