آخرين اخبار

08/25/2019
الزام گمرك به انجام تغييرات تسهيل گرايانه

وزير اقتصاد با هدف  بهبود محيط کسب و‌کار  دستور داد:
الزام گمرك به انجام تغييرات تسهيل گرايانه در تجارت فرامرزي در مهلت زماني تعيين شده
 
 وزير امور اقتصادي و دارايي با هدف بهبود محيط کسب و‌کار و خدمات رساني به آحاد مردم بويژه فعالان اقتصادي طي ابلاغيه اي به رييس کل گمرک جمهوري اسلامي ايران ، اين سازمان را با مهلت زماني مشخص ملزم کرد نسبت به انجام تغييرات تسهيل گرايانه در تجارت فرامرزي و اصلاح ساير رويه هاي گمرکي اقدام نمايد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا)، در ابلاغيه دکتر فرهاد دژپسند خطاب به مهدي مير اشرفي مي خوانيم: 


در راستاي اجرايي نمودن اسناد بالادستي نظام در زمينه بهبود محيط کسب و کار و با هدف بهبود خدمت رساني به آحاد جامعه و صاحبان کسب و کار از طريق گمرکات کشور، موارد زير ابلاغ مي شود: 


ا- با توجه به مواد ??? و ??? قانون امور گمرکي، حداکثر ظرف مدت دو ماه از تاريخ اين ابلاغيه، کميته راهبري سامانه، باحضور نماينده انجمن کارگزاران گمرکي (به عنوان نماينده بخش خصوصي) و نماينده دستگاه اجرايي، حسب مورد، تشکيل و با برگزاري جلسات منظم، ضمن ارتقاي پايداري سامانه هاي الکترونيکي، شيوه نامه راهبري سامانه را به نحوي اصلاح نمايد که مدت زمان ورود اطلاعات در اظهارنامه و کنترل مجوزها و تاثير عدم ارتباط سيستم هاي مرتبط با اين سامانه، به کمترين حد اثرگذاري بر روي ثبت اظهارنامه کاهش يابد. 


2- به منظور اصلاح رويه هاي مربوط به ارزش گذاري کالاها، اقدامات زير حداکثر ظرف مدت سه ماه صورت گيرد: 


- بهبود سامانه بررسي و تعيين ارزش به عنوان کد شناسائي کالا و استفاده از آن براي تعيين دامنه حداقلي و حداکثري براي ارزش کالاها 


- بازنگري در شاخص هاي مديريت ريسک به خصوص براي واحدهاي توليدي و اقلام اساسي و ضروري 


- بهره گيري از کارشناسان مجازي بر اساس عملکرد و تخصص کارشناسان مربوطه 


- قرارگيري اظهارنامه هاي اقلام اساسي و ضروري در مسير سبز انتخاب مسير اظهارنامه و ترخيص فوري ازگمرک با اخذ مجوزهاي قانوني و رعايت مقررات مربوطه 


- قرار گيري اظهارنامه هاي واحدهاي توليدي که کالاهاي مرتبط با پروانه توليد و بهره برداري خود را وارد مي نمايند، در مسير سبز انتخاب مسير اظهارنامه و بررسي ساير اظهارنامه هاي واحدهاي توليدي و همچنين واحدهاي توليدي مستقر در مناطق ويژه اقتصادي توسط کارشناسان مجازي گمرک محل اظهار (محل وجود کالاي اظهاري) 


- توسعه و بهره گيري از سيستم خبره و داده کاوي براي تعيين سيستمي ارزش کالاها 


- ارائه کليه خدمات گمرکي و ارتباطي با ذينفعان گمرکي بر روي بستر تلفن همراه - توسعه سامانه جامع امور گمرکي و پنجره واحد در انبارهاي رو باز و اختصاصي با امکان انبارگرداني انبارها


- توسعه پنجره واحد تجارت فرامرزي در ارتباط با تبادل داده با ديگر کشورها 


- تفويض اجازه کدگذاري و تعيين دامنه ارزش کالاها به گمرک هاي اجرايي کشور


3- در اجراي بند ب ماده (??) قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي کشور و همچنين ماده (??) قانون امور گمرکي، بخشنامه هاي مربوط به انبارهاي رو باز و انبارهاي اختصاصي به نحوي اصلاح شود تا اولا، لغو محدوديت فاصله بيش از ?? کيلومتر انبار اختصاصي با گمرک اجرايي، در اختيار بالاترين مقام اجرايي گمرک استان مربوطه قرار گيرد و ثانيا، مجوز نگهداري کالاهاي حجيم فاسد نشدني در انبارهاي روباز ميسر شود.
4- با توجه به بند (ج) ماده (3) آيين نامه اجرايي قانون امور گمرکي، در قرارداد واگذاري خدمات انبارداري به بخش غيردولتي، اشخاص طرف قرارداد را موظف به اعلام شفاف نرخ ها نمايد. 


?- ظرف مدت سه ماه از تاريخ اين ابلاغيه با همکاري معاونت امور اقتصادي اين وزارتخانه، انجمن کارگزاران گمرکي و اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران، سيستم رتبه بندي فعالان اقتصادي مجاز براي کسب و کارهاي کوچک، متوسط و بزرگ تهيه و ابلاغ شود. 


?- نظارت بر عملکرد گمرک جمهوري اسلامي ايران در ارتقاي پايداري سامانه هاي گمرکي، برعهده مرکز فناوري اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند و پايش و ارزيابي عملکرد گمرک در پياده سازي عملياتي شيوه نامه موضوع ماده (?) اين ابلاغيه، برعهده معاونت امور اقتصادي است که گزارش هاي آن در بازه هاي زماني دو ماهه ارايه مي شود. همچنين تسهيل مستمر فضاي کسب و کار و استخراج پيشنهادات اصلاحي با استفاده از نظرها و گزارش هاي نمايندگان بخش خصوصي و اتحاديه کارگزاران گمرکي و حسب مورد ساير اشخاص مطلع، تشکل ها و دستگاه هاي اجرايي مرتبط، برعهده معاونت اموراقتصادي مي باشد که لازم است گزارش آن را در دوره هاي زماني سه ماهه ارائه نمايد.
پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
معرفي مديران صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
پست الكترونيك اعضاء
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک