آخرين اخبار

08/19/2019
اعمال تغييرات برخي رويه هاي سازمان امور مالياتي
 
دکتر دژپسند با هدف بهبود محيط کسب و کار طي ابلاغيه اي دستور داد:
اعمال تغييرات و اصلاح برخي رويه هاي سازمان امور مالياتي در مهلت زماني تعيين شده
 
 دکتر فرهاد دژپسند وزير امور اقتصادي و دارايي طي ابلاغيه اي به رييس کل سازمان امور مالياتي کشور، خواستار اعمال تغييرات و اصلاح برخي رويه هاي اين سازمان از جمله نحوه جمع آوري و کسب اطلاعات هويتي و سوابق موديان مالياتي با هماهنگي کامل ديگر دستگاه هاي اجرايي ظرف حداکثر دو ماه و الکترونيکي شدن فرايند ماليات نقل و انتقال املاک بدون نياز به حضور مودي در سازمان براي واحدهاي مسکوني در شهر تهران در طول يک ماه آينده شد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا)، در ابلاغيه دکتر فرهاد دژپسند خطاب به اميد علي پارسا مي خوانيم:


در راستاي اجرايي نمودن اسناد بالادستي نظام در زمينه بهبود محيط کسب و کار و با هدف تسهيل خدمت رساني به تمامي موديان مالياتي و صاحبان کسب و کار از طريق ادارات کل امور مالياتي سراسر کشور، موارد زير ابلاغ مي شود:


1- حداکثر ظرف مدت دو ماه، فرآيند ثبت نام موديان مالياتي به نحوي اصلاح شود که: 


- اطلاعات مؤديان در زمينه هاي مختلف (هويتي، ثبتي، اطلاعات اقامتگاه قانوني يا دفتر مرکزي و پستي) با استفاده از سرويس هاي اطلاعاتي الکترونيکي از پايگاه اطلاعاتي موجود مراجع مرتبط هر يک، استعلام و بدون نياز به ورود اطلاعات توسط متقاضي بر روي پايگاه سازمان امور مالياتي کشور درج شود. 


- بازرسي ميداني توسط دستگاههاي مختلف (نظير سازمان تامين اجتماعي و صنف مربوطه در موضوع ثبت نام


موديان به منزله بازرسي سازمان امور مالياتي کشور مورد پذيرش قرار گيرد. به اين منظور ضرورت دارد ضمن انعقاد تفاهم نامه با ساير دستگاه هاي بازرسي کننده، بر روي چک ليست مشترک توافق صورت گيرد. 


- درصورتي که مؤدي پيشتر، يک بار مراحل ثبت نام براي هريک از انواع ماليات را انجام داده باشد، در ثبت نام جديد با استفاده از يک کليد يکتا (به جز اطلاعات مکان جديد) ساير اطلاعات پيشين براي وي فراخواني شود.  - با توجه به ماهيت مجوز محوري خدمات سازمان امور مالياتي کشور، مرکز ملي مطالعات پايش و بهبود محيط کسب و کار مکلف است ظرف دو ماه از تاريخ اين ابلاغيه، دسترسي آن سازمان را به کليه سرويس هاي استعلام
برخط موجود در درگاه ملي مجوزهاي کشور (GB) برقرار نمايد. 


?- در جهت ايجاد وحدت رويه و پرهيز از برخورد چندگانه در خصوص نحوه و مبناي اجراي ماده ??? قانون ماليات هاي مستقيم، حداکثر ظرف مدت يک ماه، شيوه نامه اجرايي اين ماده تهيه و ضمن ابلاغ به کليه واحدهاي اجرايي به اطلاع عموم نيز رسانده شود.


?- حداکثر ظرف مدت يک ماه، کليه مراحل صدور گواهي ماده ??? قانون ماليات هاي مستقيم (الکترونيکي شدن فرايند ماليات نقل و انتقال املاک بدون نياز به حضور مودي در سازمان) براي واحدهاي مسکوني در شهر تهران به صورت الکترونيکي انجام و مشکلات احتمالي مرتفع شود. همچنين ظرف مدت سه ماه از تاريخ اين ابلاغيه، اين فرآيند در سطح تهران بزرگ و ساير کلان شهرهاي داراي دفترچه ارزش معاملاتي مطابق با الگوي سازمان، اجرا شود. 


?- حداکثر تا پايان سال جاري، ضمن برخط شدن کامل فرايند ابلاغ بدهي مالياتي، درخواست پرداخت ماليات به صورت اقساطي و دريافت پاسخ آن نيز به صورت الکترونيکي امکان پذير شود. 


?- حداکثر ظرف مدت يک ماه، صدور گواهي مفاصا ماليات بر ارزش افزوده براي آن دسته از مودياني که وضعيت بدهي آنها تعيين تکليف شده است، به صورت الکترونيکي و حداکثر پس از ?? ساعت از زمان درخواست متقاضي انجام گيرد. همچنين صدور مفاصا مکتوب براي آن دسته از گواهي هاي ماليات بر ارزش افزوده که نياز به ممهور شدن توسط سازمان را دارد، پس از صدور الکترونيکي، آني صورت پذيرد. 


?- در راستاي شفاف سازي مقررات مالياتي حداکثر تا ابتداي دي ماه سال جاري، کليه مقررات و بخشنامه هاي آن سازمان، چنانچه به امضاي رييس سازمان با مديران سطوح سازماني پايين تر رسيده باشد، تنقيح و در مورد آن دسته از مقررات و بخشنامه هاي آن سازمان که به امضاي وزير امور اقتصادي و دارايي رسيده است، پيشنهاد موارد تنقيحي در قالب گزارشي ارائه شود. 


?- نظارت بر عملکرد سازمان در خصوص احکام فوق در راستاي تسهيل فضاي کسب و کار، بر عهده معاونت امور اقتصادي است که گزارش هاي آن در بازه هاي زماني دو ماهه ارايه مي شود. همچنين در جهت تسهيل مستمر فضاي کسب و کار، معاونت مذکور مکلف است پيشنهادهاي اصلاحي جديد در حوزه مالياتي را با استفاده از نظرات و گزارش هاي نمايندگان بخش خصوصي و حسب مورد ساير اشخاص مطلع، تشکل ها و دستگاه هاي اجرايي مرتبط در دوره هاي زماني سه ماهه استخراج و گزارش آن را ارائه نمايد.
پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
معرفي مديران صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
پست الكترونيك اعضاء
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک