آخرين اخبار

06/11/2019
وزير اقتصاد در نشست با فعالان اقتصادي تاکيد کرد:
 
وزير اقتصاد در نشست با فعالان اقتصادي تاکيد کرد:
واگذاري هاي بزرگ در اتاق شيشه اي و با مشاركت فعال  بخش غيردولتي / واگذاري سه شركت بورسي تا اواخر هفته آينده
 
وزير امور اقتصادي و دارايي در نشست توجيهي واگذاري هاي بزرگ با فعالان اقتصادي، از واگذاري باقيمانده سهام دولت در ?? شرکت بورسي در آينده نزديک و واگذاري سه شرکت بورسي تا اواخر هفته آينده خبر داد‌ و تاکيد کرد شفاف سازي ‌‌و جلب مشارکت حداکثري بخش غيردولتي راهبرد اصلي ما در واگذاري هاست.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند طي سخناني در اين  نشست که با حضور روساي سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان خصوصي سازي، معاونان وزارت اقتصاد، اعضاي هيات رييسه اتاق تعاون، اعضاي هيات رئيسه اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران و تعدادي از فعالان اقتصادي بخش خصوصي برگزار شد، با بيان اين مطلب، برخي مشکلات و موانع در مسير واگذاري شرکت هاي دولتي در طول زمان و شکايات، انتقادات و حجم پرونده هاي تشکيل شده در اين ارتباط را تشريح کرد.

وزير اقتصاد اظهار داشت: پس از ابلاغ قانون سياست هاي اجرايي اصل ?? قانون اساسي، گمان بر اين بود که حاشيه امني براي خصوصي سازي ايجاد شده ولي اتفاقات چند سال و بويژه دو سال اخير و متوقف شدن تعداد قابل توجهي از پروژه هاي واگذاري در مراحل آخر کار، به اين نتيجه رسيديم که بايد بگونه اي عمل کنيم که با کمترين حواشي و بيشترين نتايج، همراه باشد.

دژپسند با بيان اينکه همه مقاومت ها در برابر واگذاري، از جنس "مقاومت در برابر تغيير" نيست، از عواملي چون مقاومت هاي منطقه اي، بخشي و دستگاهي به عنوان مهم ترين موانع در اين ارتباط ياد کرد. 

وي با يادآوري اينکه  آسيب هاي موجود در فرآيند واگذاري، لزوما از جنس فساد  نيست، اظهار داشت:  در عين حال به معاونت امور اقتصادي وزارت اقتصاد ماموريت داده ايم تا نسبت به آسيب شناسي واگذاري هاي چند سال اخير اقدام کند. 

وزير اقتصاد با بيان اينکه براي کاهش آسيب ها و نيز مقاومت ها و موانع بر سر واگذاري ها بايد روش هاي مختلف از جمله واگذاري مديريت، اجاره به شرط تمليک و ETF (صندوق سرمايه‌گذاري قابل معامله در بورس) نيز بکار گرفته شود، گفت: يکي ديگر از راه حل ها در اين ارتباط، تشکيل گروه نجات به منظور احياء و نجات شرکت ها و سپس واگذاري آنها است.

دژپسند گفت: يکي از مشکلات موجود در زمينه خصوصي سازي تا کنون، اصرار بر واگذاري اموال دولت (مثلا يک باشگاه فرهنگي ورزشي) به تنها يک نفر است، در حالي که در خود قانون اصل ?? قانون اساسي پيش بيني هايي شده است که مي تواند حلال مشکلات باشد.

وي افزود: بر اين مبنا مي توانيم با تاسيس شرکت هاي سهامي عام منطقه اي براي خريد بلوک هاي سهام دولت، تنش هاي احتمالي بعد از واگذاري را خنثي کنيم.

وزير اقتصاد گفت: در بورس هم مي توان روش هايي را اعمال کرد که از تبعات احتمالي، پيشگيري شود به نحوي که هم مردمي کردن اقتصاد، هم کوچک سازي دولت و هم بحث عدالت اجتماعي تحقق پيدا کند.

دژپسند يادآور شد: ممکن است با توجه به وقايع چند سال اخير در خصوص واگذاري ها، اين تصور ايجاد شده باشد که وزارت اقتصاد به درجه اي از محافظه کاري رسيده است که براي احتراز از تبعات احتمالي، در صدد بهانه جويي براي عدم واگذاري اموال دولت است که براي در امان ماندن از اين اتهام، ما براي فاز اول دور جديد خصوصي سازي، واگذاري سهام دولت در بنگاه هاي بورسي را در دستور کار خود قرار داده ايم.

وي اظهار داشت: به اين ترتيب، هم به دليل شفافيت بورس و هم به سبب اينکه دولت ديگر نقشي در تعيين نوع، روش و قيمت واگذاري ندارد، ديگر نمي توان نگران تبعات احتمالي بود.
پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
معرفي مديران صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
پست الكترونيك اعضاء
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک