آخرين اخبار

06/09/2019
هوشمندي نظام مالياتي، هدف اصلي سازمان امور ماليات
وزير اقتصاد در مراسم معارفه رييس جديد سازمان امور مالياتي، تاکيد کرد؛
هوشمندي نظام مالياتي، هدف اصلي سازمان امور مالياتي باشد
 
 وزير امور اقتصادي و دارايي طي سخناني در مراسم معارفه "اميد علي پارسا" به عنوان رييس جديد سازمان امور مالياتي کشور تاکيد کرد: هوشمندي نظام مالياتي بايد هدف اصلي سازمان امور مالياتي باشد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند  در اين مراسم که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، با بيان اينکه حرکت به سمت سيستم هاي مدرن و روش هاي کارآمد در سازمان امور مالياتي يکي از انتظارات وي از رييس جديد اين سازمان است، گفت: بحث نظام جامع مالياتي، بحث تبديل نظام دستي به مکانيزه نيست، بلکه هوشمند کردن فرآيند اخذ ماليات است، به اين معنا که اگر فردي به صورت الکترونيک، تعداد املاک ثبتي خود را چهار مورد اعلام کرد، سيستم قادر به اصلاح همزمان آن بر اساس اطلاعات دريافتي از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باشد و اعلام کند که خير، اين مودي تعداد بيشتري املاک ثبتي دارد و بر اين اساس بايد ماليات پرداخت نمايد.

دژپسند با تاکيد بر اينکه ما اين همه هزينه را ، صرفا براي مکانيزاسيون مالياتي انجام نداده ايم و هدف ما برون رفت از وضعيت فعلي و حرکت به سمت هوشمندي نظام مالياتي است، تصريح کرد: در حال حاضر، کمترين انتظار من از سازمان امور مالياتي در بحث مذکور اين است که تا پايان دولت دوازدهم، پروژه اخذ ماليات الکترونيک، بطور کامل پياده سازي و اجرا شود.
وزير اقتصاد، سالم سازي دريافت و پرداخت ها در اقتصاد کشور و در نتيجه گرفتار شدن فراريان در تور مالياتي را يکي از مهم ترين نتايج هوشمند شدن فرآيند اخذ ماليات در کشور خواند که به گفته وي، نيازمند همکاري جدي تر ساير دستگاه هاي دولتي و نيز بهره مندي از مشاوره موديان خوش حساب بخش خصوصي است.

وزير اقتصاد ، با بيان اينکه "سازمان امور  مالياتي بايد اهرم انتقال بودجه مبتني بر نفت به بودجه مبتني بر درآمد باشد" در اقتصاد کشور باشد ، اظهار داشت: اين وظيفه بسيار بزرگي است که انجام آن فقط با حداکثر کردن درآمدهاي مالياتي به هر قيمت، به دست نمي آيد، بلکه ملاک ما اخذ ماليات حقه بنا بر نص صريح قانون است و بايد دقت شود که در اين راستا، موديان خوش حساب و خوش رفتار را تحت فشار نگذاريم.
وزير اقتصاد با بيان اينکه برخي نگرانند، تکيه بر درآمدهاي مالياتي به جاي نفت در بودجه ممکن است کشور را  دچار مشکل کند، تصريح کرد: اگر ما به جاي فروش گاز و نفت خام، زنجيره آن را بر مبناي دانش ، توسعه داده و به کالاي نهايي تبديل کنيم، متناسب با آن کسب و کارهاي جديد شکل گرفته و پايه مالياتي و در نتيجه  درآمد هاي مالياتي افزايش مي يابد.

دژپسند با اشاره به حساسيت و توجه مقام معظم رهبري و رييس جمهور به بحث ماليات و ارتقاي جايگاه آن در تامين درآمدهاي دولت، حمايت مجلس شوراي اسلامي و به ويژه کميسيون اقتصادي از دولت را از جمله سرمايه هاي ارزشمند خواند و افزود: بنابراين، اگر مشکلات زياد است، سرمايه، فرصت و نقاط قوت ما هم زياد است.

وزير اقتصاد در بخش ديگري از سخنان خود بحث ماليات بر درآمدهاي اختلال زا در اقتصاد کشور را يکي از مباحث داراي اولويت توصيف کرد و گفت: بايد کساني که نقدينگي را به بازارهاي مختلف کوچ مي دهند و اقتصاد کشور را بهم مي ريزند، ماليات فعاليت هاي خود را بپردازند.
وي ادامه داد: با اشاره به تاکيدات رهبر معظم انقلاب اسلامي در مراسم سالگرد رحلت امام خميني (ره) در خصوص اولويت هاي سال رونق توليد اظهار داشت: ما برنامه جامعي در اين ارتباط طراحي کرده و براي رييس جمهور فرستاده ايم؛ ايشان هم آن را به ستاد اقتصادي دولت براي بررسي ارجاع داده اند.

دژپسند با بيان اينکه بر اساس برنامه تدوين شده از سوي وزارت اقتصاد ما ناگزير نيستيم براي جايگزيني درآمد مالياتي بجاي نفت، به روش هاي غير اصولي روي بياوريم، تصريح کرد: يکي از مهم ترين مولفه هاي اين برنامه، در راستاي تاييدات مقام معظم رهبري، بهبود فضاي کسب و کار است.


وي اعلام کرد: براي بهبود فضاي کسب و کار نيز يک برنامه جامع و جداگانه طراحي کرده ايم که در دولت ارائه شده و الان پيش نويس آن در مسير بررسي کميسيون اقتصاد دولت قرار گرفته است.

دژپسند افزود: در نامه اي به رييس مجلس و کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي درخواست کرده ايم براي بررسي اين طرح، جلسه مشترکي با حضور نمايندگان عضو کميسيون هاي اقتصادي، اصل 44 قانون اساسي و رونق توليد برگزار شود.
وزير اقتصاد در ادامه همچنين از تهيه و ارائه طرح هايي در خصوص کاهش تورم و نيز بحث بهبود معيشت مردم‌ از سوي وزارت اقتصاد به رييس جمهور خبر داد.


دژپسند با اعلام خبر ارائه طرحي در مورد ارز به رييس جمهور نيز گفت: من قبلا گفته بودم که اگر 50 درصد ارز باقيمانده صادر کننده ها به کشور بازگردد، نتايج مثبتي حاصل خواهد داشت و شاهد بوديد که اخيرا با بازگشت اين ارز ها، ثبات نسبي در بازار ارز حاکم شد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: ممکن است در ظاهر به نظر بيايد، برخي طرح ها، از جمله بخشودگي مالياتي کساني که بيش از 50 درصد از دارايي خود را در اثر سيل از دست داده اند، موجب کاهش درآمدهاي مالياتي شود، در حالي که اين گونه نيست.
دژپسند افزود: اتفاقا اين تصميم، باعث ايجاد انگيزه در مودي و توسعه فعاليت هاي اقتصادي خود با اين چشم انداز مي شود که در مواقع حساس و خطير، از حمايت دولت برخوردار است.

وزير امور اقتصادي و دارايي در ادامه با تقدير از عملکرد سازمان امور مالياتي در سال 1397 اظهار داشت: در سال گذشته، حتي خوش بينانه ترين پيش بيني ها، تحقق حدکثر 105 هزار ميليارد تومان درآمد مالياتي را داشتند، در حالي که  ما با احتساب 2 هزار ميليارد تومان ماليات تهاتر، در مجموع، 109 هزار ميليارد تومان، وصولي درآمد مالياتي داشتيم.

وي در بخش ديگري از سخنان خود، رييس جديد سازمان امور مالياتي را مديري موفق، برخوردار از دانش پايه اقتصاد و داراي سلامت مالي و اخلاقي خواند که سلسله مراتب اداري را از سطوح پايين آغاز کرده و پيموده است.
دژپسند همچنين با تشکر از زحمات شبانه روزي "سيد کامل تقوي نژاد" رييس سابق سازمان امور مالياتي در طول مدت تصدي اين پست، همت بالاي وي و کارکنان اين سازمان براي تحقق 97 درصدي رقم پيش بيني شده مالياتي درسال گذشته را گواه روشني بر عملکرد مطلوب تقوي نژاد خواند.

وزير اقتصاد همچنين با تقدير از زحمات "محمد قاسم پناهي" سرپرست سازمان امور مالياتي بعد از استعفاي رياست سابق اين سازمان، وي را مديري متواضع، فروتن، دلسوز و با احاطه به امور مالياتي خواند که در طول تنها يک ماه توانست يک پنجم درآمد مالياتي سال 1397 را محقق کند.

اين گزارش حاکي است، اميد علي پارسا معاون وزير و رييس کل جديد سازمان امور مالياتي کشور نيز طي سخناني در ادامه مراسم معارفه، با تقدير از اقدامات ارزنده انجام گرفته توسط مسئولان قبلي سازمان، گفت: اميدوارم بتوانم به عنوان عضو جديد تيم وزارت امور اقتصادي و دارايي ، به اجراي  نوين سازي نظام مالياتي و رفع نواقص احتمالي آن کمک کنم.
وي با اشاره به اينکه پيش از اين رياست سازمان برنامه و بودجه و مسئوليت ستاد درآمدهاي چند استان را عهده دار بوده و موضوع پايان نامه دکتري وي نيز درباره ايجاد شرايط جديد با تغيير در قواعد بازي و مرتبط با حوزه اقتصاد است، افزود: اکنون با نيازها، برنامه ها، اهداف، رقبا و ظرفيت هايمان فاصله داريم و چگونگي جبران آن، نيازمند بازنگري و تغيير در قواعد بازي يعني مجموعه قوانين و مقررات است.
پارسا ادامه داد: اميدوارم بتوانيم فضايي را ايجاد کنيم که استان ها در جهت به حداکثر رساندن درآمدهاي استاني تلاش کنند.
معاون وزير و رييس کل سازمان امور مالياتي کشور تاکيد کرد: يکي از مهم ترين اهداف من در اين دوره از خدمت، اجراي صحيح و کامل ماده 169 قانون ماليات هاي مستقيم و تکميل پايگاه اطلاعاتي هويتي موديان است.
وي افزود: عرصه کار سازمان امور مالياتي، توسعه کشور است و همکاران اين سازمان در صف مقدم و با قوانين مورد عمل ، در جهت ايجاد ثبات اقتصادي کشور تلاش مي کنند.
معاون وزير و رييس کل سازمان امور مالياتي کشور در پايان سخنانش اظهار داشت: بستر توسعه کشور انجام مطلوب وظايف سازماني است و کارکنان سازمان امور مالياتي کشور، به عنوان سنگرسازان بي سنگر توسعه کشور هستند.
پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
معرفي مديران صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
پست الكترونيك اعضاء
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک